Tradycyjne małżeństwo Alur w świetle katolickiego sakramentu małżeństwa
Constantine Rupiny, Alur Customary Marriage in Light of the Catholic Sacrament of Marriage, Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum 2022.
Constantine Rupiny jest kapłanem diecezji katolickiej Nebbi (Uganda), doktorem teologii dogmatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Posiada również licencjat z filozofii z Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana w Rzymie. Był wykładowcą filozofii w Uganda Martyrs’ National Major Seminary, Alokolum – Gulu w Ugandzie.
Jego książka – oparta o rozprawę doktorską pod takim samym tytułem – wpisuje się w potrzebny nurt opracowujący poszczególne elementy miejscowych kultur afrykańskich w kontekście orędzia Ewangelii. Jest ona próbą przedstawienia katolickiej doktryny sakramentu małżeństwa, zakorzenionej w Piśmie Świętym i rozwiniętej w historii Kościoła w dialogu z kulturą Alur – grupy etnicznej z rodziny Luo, żyjącej m.in. na terenie Ugandy. Książka chce ukazać otwartość Kościoła na rozważne czerpanie z cennych elementów kultury Alur poprzez ukazanie możliwości doktrynalnego i kanonicznego włączenia rodzimych elementów do chrześcijańskiego przygotowania, celebracji i wsparcia miejscowego małżeństwa.
Pierwszy rozdział przedstawia założenia teologii sakramentu małżeństwa zakorzenione w Piśmie Świętym oraz rozwinięte doktrynalnie i kanonicznie w historii Kościoła. Obejmuje on również ewolucję poszczególnych elementów obrzędów małżeńskich w historii Kościoła ze stosunkowo rozbudowanym przedstawieniem przygotowania do małżeństwa chrześcijańskiego i jego liturgicznej celebracji współcześnie. Drugi rozdział skupia się na istotnych elementach rodzimego małżeństwa Alur, w którym uwzględniono m.in. następujące etapy: koncepcję małżeństwa Alur, przygotowanie do małżeństwa, celebracja głównych obrzędów oraz prowadzenie po ślubie. W tym rozdziale omówiono również warunki i formy małżeństwa kulturowego Alur. Trzeci rozdział dotyczy oceny moralnej i prawnej małżeństwa zwyczajowego Alur w świetle sakramentu małżeństwa. Ocena elementów zwyczajowego małżeństwa Alur w świetle katolickiej doktryny małżeństwa doprowadziła do wniosku, iż niektóre elementy zwyczajowego małżeństwa Alur są zgodne z tradycją chrześcijańską, podczas gdy inne nie. Elementy zgodne dotyczą m.in. małżeństwa zawieranego między mężczyzną i kobietą, pozytywnego zaangażowania społeczności w aranżację, celebrację małżeństwa i pomoc poślubną, wartość dzieci w małżeństwie. Elementy, które są niezgodne obejmują m.in. poligamię, przesadną ingerencję teściów w małżeństwo młodych, możliwość rozwodu. Czwarty rozdział przedstawia propozycje duszpastersko-liturgiczne dotyczące przygotowania, celebracji i katechezy poślubnej katolicko-alurskiej. Cenne elementy kulturowe Alur, które są zgodne z katolicką doktryną o małżeństwie są w tej propozycji uwzględniane bez uszczerbku dla szlachetności katolickiej doktryny o małżeństwie.
Wersja elektroniczna jest dostępna gratis w PDF (open access):