Family in Africa yesterday and today

25 listopada 2021 r. odbyła się Międzynarodowa Konferencja Misjologiczna pt. Family in Africa yesterday and today (Rodzina w Afryce wczoraj i dziś) zorganizowana przez Instytut Papieża Jana Pawła II, Katedrę Misjologii UKSW, Katedrę Teologii Moralnej i Nauk o Rodzinie WT UWM w Olsztynie, Jordan University College (Morogoro, Tanzania), International Association of Catholic Missiologists, Stowarzyszenie Misjologów Polskich, Institutum Mazenodianum, we współpracy z portalem Misyjne.pl. Konferencja odbyła się w gmachu Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w sposób hybrydowy (stacjonarny i zdalny). Referat wprowadzający wygłosił ks. dr hab. Zdzisław Struzik, prof. UKSW (Rodzina w nauczaniu magisterium Kościoła w drugiej połowie XX w.). Kolejne referaty odnosiły się do sytuacji rodziny afrykańskiej: ks. prof. dr hab. Jarosław Różański OMI (UKSW), Małżeństwo u ludu Gidar (północny Kamerun); ks. prof. Faustin Nyombayire (L’Université de Technologie et des Arts de Byumba – UTAB, Rwanda), La famille au Rwanda: entre la tradition (africaine), les valeurs chrétiennes et les défis de la nouvelle éthique postmoderne; ks. Constantine Rupiny (UKSW), Marriage and Family in Alur Society Yesterday and Today; ks. dr Leonce Rambau CSSP (Jordan University College, Tanzania), The African Family: Then and Now; ks. dr Jacek Górka OFM (Jordan University College, Tanzania), A Tanzanian family model in the light of the Holy Family: differences and similarities; ks. prof. dr hab. Jacek J. Pawlik SVD (UWM), Czy tradycja afrykańska jest wsparciem dla rodziny chrześcijańskiej?; ks. Polycarp Opio (UKSW), Human development according to the traditional Lango society, Uganda; fr. Louis Mbuyeh Ngeh (UKSW), Marriage and Family within the Cameroonian context. Na zakończenie konferencji odbyła się dyskusja panelowa z udziałem doktorantów z Afryki. Dyskusji przewodniczył ks. dr. Mariusz Boguszewski. Udział wzięli m. in. księża: Tesfay Hailemariam, Alexander Dung, Bruno Yenkwo; Vianney Kyeune, Leonard Sanyu, Marcel Kpudzeka, Tesfaye Gebremichael Ago, Ovie Aghoghophia, John Paul Aisu, Walter Ukurikiyimfura oraz Admasu Gebre.