Afryka – bogactwo możliwości i współpracy, t. 1

Na książkę składają się dwie części – ogólna i dotycząca poszczególnych regionów i państw. W tematykę wprowadza analiza komparatystyczna krajów afrykańskich pod względem atrakcyjności inwestycyjnej, dokonana przez Konrada Czernichowskiego (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie). Autor przeanalizował szereg wskaźników, które opisują klimat do prowadzenia biznesu, a na koniec wszystkie je zagregował w jeden indeks, aby można było łatwo porównać ze sobą różne państwa.

W kolejnym tekście Karol Rozenberg z Banku Gospodarstwa Krajowego zwraca uwagę na ważną rolę eksportu w polskiej gospodarce. Swój udział we wsparciu eksporterów ma właśnie BGK. Omawia on finansowanie i zabezpieczenie transakcji eksportowych przy użyciu akredytywy, kredytu, gwarancji oraz skupu wierzytelności.

Jacek Jarosz z Fundacji „Redemptoris Missio” w swoim artykule zwraca uwagę na konieczność profesjonalizacji niesienia pomocy charytatywnej i rozwojowej. Skupia się przy tym na przygotowaniu kadr medycznych, czyli głównym obszarze kompetencji swojej fundacji.

Część pierwszą kończy tekst Malwiny Bakalarskiej (Polska Akademia Nauk) o wpływie otoczenia kulturowego na prowadzenie biznesu w Afryce. Już na konferencji wybrzmiało, jak ważny jest to czynnik, o którym nie powinno się zapominać – prezes Fundacji „Afryka Inaczej” Yaya Samake określił go mianem „kluczu do biznesu”. Autorka w swoim artykule wskazuje na potrzebę rozwijania trzech głównych obszarów: wiedzy o własnej kulturze i o różnorodności kulturowej świata; umiejętności reagowania na konflikty wynikające z różnic kulturowych; oraz postawy otwartości na innych przy zachowaniu własnej tożsamości.

W części drugiej Elżbieta Wiejaczka opisuje różnorakie skutki migracji zarobkowych Masajów. Można do nich zaliczyć dostrzeżenie przez Masajów pozytywów płynących z edukacji; zmianę źródła dochodów; spotkania z innymi grupami etnicznymi i narodami; przeformułowanie własnej hierarchii wartości; pomniejszanie się autorytetu starszyzny.

Krzysztof Danielewicz, który podczas konferencji opowiadał o Ruandzie, w książce charakteryzuje Mozambik ze szczególnym uwzględnieniem konfliktu, którego podłożem jest radykalny islam. Rekomenduje on władzom tego kraju podniesienie poziomu wyszkolenia i doposażenie sił bezpieczeństwa, amnestię i odpowiedni poziom wykształcenia dla ludzi młodych; rozwój programów rehabilitacyjnych dla tych, którzy dokonywali aktów agresji, budowanie postaw tolerancji i otwartości na inne grupy etniczne i wyznania czy realizację projektów rozwojowych.

Kolejne trzy artykuły dotyczą Madagaskaru. Milena Orlińska skupia się na pandemii COVID-19, a zwłaszcza na środkach, które przedsięwziął rząd, a także na reakcjach społeczeństwa, zaobserwowanych w mediach społecznościowych. Patryk Orliński charakteryzuje uwarunkowania społeczno-polityczne tego kraju w kontekście wizyty w nim papieża Franciszka w 2019 r. Małgorzata Klein natomiast wyczerpująco opisuje system edukacji i jej wpływ na subiektywną jakość życia.

Jarosław Różański OMI z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie również zajmuje się edukacją, tyle że w Sudanie Południowym. W czasach przedkolonialnych edukacja rodzima polegała głównie na przekazywaniu zawodu i zwyczajów (poprzez obrzędy inicjacyjne), ale także światopoglądu przez rodziny i grupy wiekowe. Szkoły koraniczne (medresy), powstające głównie przy meczetach, były i są skierowane do muzułmanów, i pomagają w pamięciowym opanowaniu Koranu w języku arabskim.

Jedyny tekst po angielsku autorstwa Nagmeldina Karamalli-Gaimalli, Magdaleny Górskiej i Konrada Trzonkowskiego (Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu) ma na celu analizę porównawczą reakcji rządu polskiego i sudańskiego na pojawienie się wirusa SARS-CoV-2. Autorzy przewidują, że skutki gospodarcze  pandemii COVID-19 będą dla Sudanu i całej Afryki olbrzymie.

Lucjan Buchalik przytacza wyniki swoich badań terenowych w Mali, aby pokazać, że masowy ruch turystyczny przyczynił się do zmian w kulturze Dogonów. W 2012 r., na skutek niepokojów politycznych na północy, ta masowość minęła. Załamanie się ruchu turystycznego odcisnęło znamię na gospodarce Mali i obecnie priorytetem jest, aby na powrót przyciągnąć turystów.

Konrad Czernichowski, Jarosław Różański OMI (red.), Afryka – bogactwo możliwości i współpracy, t. 1., Pelplin: Wydawnictwo Bernardinum 2021, ss. 334.

Wersja elektroniczna  jest dostępna gratis w PDF (open access) https://www.academia.edu/54401469/

Możliwość komentowania jest wyłączona.