Jan Paweł II w Togo i Beninie – sympozjum

W czwartek 10 grudnia 2020 r. odbyło się ogólnopolskie sympozjum pod tytułem „Jan Paweł II w Togo i Beninie” zorganizowane przez Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie, Katedrę Nauk o Rodzinie (WT UWM) oraz Katedrę Misjologii (WT UKSW). Obrady odbyły się zdalnie wykorzystując narzędzia UKSW w Warszawie. W pierwszej sesji prowadzonej przez dr hab. Tomasza Szyszka SVD, prof. UKSW głos zabrali: ks. dr hab. Zdzisław Struzik (IPJP II), Otwarcie sympozjum oraz przedstawienie programu pielgrzymki Jana Pawła II do Togo i Beninu; dr hab. Piotr Piasecki OMI, prof. UAM, Duchowość misyjna według Jana Pawła II; dr hab. Andrzej Pietrzak SVD, prof. KULJPII, Opcja na rzecz ubogich według Jana Pawła II. W tej sesji udział wzięło 17 osób. W drugiej sesji, prowadzonej przez prof. dr hab. Jarosława Różańskiego OMI wystąpienia mieli: prof. dr hab. Maciej Ząbek (UW), Wielokulturowość Beninu wobec współczesnych koncepcji wielokulturowości oraz dr Kossi Midodzi Hounake SVD, Historia ewangelizacji Togo i Beninu. W tej sesji udział wzięło 30 osób. Ostatnią sesję poprowadził dr hab. Wojciech Kluj OMI, prof. UKSW. Głos zabrali: prof. dr hab. Jacek Pawlik SVD (UWM), Spotkanie z przedstawicielami afrykańskich religii tradycyjnych: kontekst i możliwość dialogu; ks. dr Mariusz Boguszewski (UKSW), Pielgrzymka Jana Pawła II do Togo i Beninu w relacjach polskich mediów; prof. dr hab. Jarosław Różański OMI (UKSW), Jan Paweł II wobec niewolnictwa. W tej sesji udział wzięło także 30 osób. Sympozjum niszowe, ale bardzo pożyteczne, o czym świadczy długość końcowej rozmowy – po oficjalnym zakończeniu sympozjum – w której wzięło udział w sposób czynny i bierny 16 osób.