Ryszard Buchta: małopolski fotograf i badacz Sudanu

Fotografie Ryszarda Buchty z pogranicza współczesnego Sudanu i Ugandy stanowią zbiór wprost bezcenny, gdyż pochodzący jeszcze z lat 70. XIX w. Były one wykonane w starej technice. Zostały wydane w 1881 r. w Berlinie w bardzo ograniczonym nakładzie, przeznaczonym tylko dla specjalistów. Mimo to zyskały dużą popularność w wydawnictwach z XIX w. Wartością tego zbioru jest jego pionierskość, a także uchwycenie obrazów i ludzi bardzo ważnych dla historii tego regionu. W XX w. fotografie te zostały zapomniane. W XXI w. stały się one – dzięki Internetowi – częścią ogólnoświatowej wiedzy, kształtując wyobrażenie o przeszłości i kulturze tej części Afryki. O wiele skromniejsza jest spuścizna pisana Ryszarda Buchty. Nie wychodzi ona poza podstawowe wiadomości – wówczas bardzo nowe i ciekawe – jednak cechuje ją niezwykła rzetelność i dbałość o szczegóły. Dodatkowym wyzwaniem, jakie Ryszard Buchta stawia przed nami, jest z pewnością odnalezienie jego bardziej osobistych refleksji oraz – być może – tekstów w języku polskim, gdyż miejsce jego urodzenia i środowisko, w którym się wychował, świadczy o jego bliskich związkach z kulturą polską.

Słowa kluczowe: Ryszard Buchta, Południowy Sudan, Bahr Al-Ghazal, Charles Thomas Wilson, Roberta William Felkin, Wilhelm Junker, Zande (Makaraka)

Jarosław Różański, Ryszard Buchta – małopolski fotograf i badacz Sudanu, w: Lucjan Buchalik, Jarosław Różański (red.), Ex Africa semper aliquid novi, t. V, Żory: Muzeum Miejskie w Żorach, Polskie Towarzystwo Afrykanistyczne 2020, s. 51-62.

Darmowy dostęp w PDF: https://www.academia.edu/44554565/ [zobacz także: uksw.academia.edu/Rozanski]

Możliwość komentowania jest wyłączona.